Σεμινάριο Μουσικών PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 07 Ιανουάριος 2013 23:13

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 13/11/12, στο Πιλοτικό Γυμνάσιο Ανδραβίδας, επιμορφωτικό σεμινάριο για τους καθηγητές ειδικότητας ΠΕ16 (Μουσικής) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Ηλείας από το Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ16 (Μουσικής) Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος Δρ. Δημήτριο Παπαδημητράκη.

Κύριος στόχος του επιμορφωτικού σεμιναρίου ήταν να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς ΠΕ16 να ανανεώσουν τις γνώσεις τους και να βελτιώσουν τις πρακτικές τους διαθεματικά και διαδικτυακά στα ακόλουθα θέματα:

ΘΕΜΑ Α: Η διδασκαλία της Μουσικής στην Α/θμια & Β/θμια εκπ/ση ? Διαθεματικές προσεγγίσεις και σύγχρονες διδακτικές μέθοδοι. Βιωματικές δραστηριότητες ? Εργαστήρια.

ΘΕΜΑ Β: Η διδασκαλία της Μουσικής στην Α/θμια Εκπ/ση σε σχέση με την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος. Βιωματικές δραστηριότητες ? Εργαστήρια.

ΘΕΜΑ Γ: Μουσικά προγράμματα στο διαδίκτυο ως υποστηρικτικό υλικό για τη διδασκαλία της Μουσικής στην Α/θμια & Β/θμια Εκπ/ση. Βιωματικές δραστηριότητες ? Εργαστήρια.

Στο εν λόγω σεμινάριο συμμετείχαν ως εισηγητές και συνάδελφοι καθηγητές μουσικής με ανεπτυγμένα προσόντα από τα σχολεία της Δυτικής Ελλάδος καθώς επίσης και Σχολικοί Σύμβουλοι άλλων ειδικοτήτων με τα ακόλουθα θέματα εισηγήσεων:

ΘΕΜΑ Α΄ - ΘΕΜΑΤΙΚΗ 1η: Η διαθεματικότητα στη διδασκαλία της Μουσικής στην Α/θμια & Β/θμια Εκπ/ση.

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Σίμου Ιωάννης, π. Σχολικός Σύμβουλος Μουσικής Π.Ε. & Δ.Ε. Πειραιώς, Σίμου Μαρία Εκπ/κός Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης (ΠΕ70) στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Βαρβάρας Αθηνών? Μουσικός & Σίμος Άγγελος Μουσικολόγος

ΘΕΜΑ Α΄ - ΘΕΜΑΤΙΚΗ 2η: Η Μουσική ως μέσο διδασκαλίας της Αγγλικής γλώσσας.

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Κοτταδάκη Μαριάνθη, Σχολική Σύμβουλος Π.Ε. & Δ.Ε. Ν. Ηλείας κλάδου ΠΕ06 (Αγγλικών).

ΘΕΜΑ Α΄ - ΘΕΜΑΤΙΚΗ 3η: Η Μουσική ως μέσο διδασκαλίας της Γαλλικής γλώσσας.

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Χάντζου Ελένη, Σχολική Σύμβουλος Π.Ε. & Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδος κλάδου ΠΕ 05 (Γαλλικής γλώσσας).

Β. ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ? ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

Β,Α. Για τους καθηγητές ειδικότητας της Α/θμιας Εκπ/σης:

ΘΕΜΑ Α΄ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Α΄ με θέμα: Βοηθητικό οπτικό υλικό για την παράδοση του μαθήματος της Μουσικής στο Δημοτικό Σχολείο.

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Βολοσένκο Κορνέλια, Καθηγήτρια Μουσικής στο 1ο & 2ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας

ΘΕΜΑ Β΄ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Β΄ με τις εξής θεματικές: ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Παπαδημητράκης Δημήτριος

• ΘΕΜΑΤΙΚΗ Α΄: Ρυθμική αντίληψη. ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Κοντέλης Ευστράτιος, Καθηγητής Μουσικής στο Μουσικό Γυμνάσιο Βαρθολομιού
  • ΘΕΜΑΤΙΚΗ Β΄: Ικανότητα διάκρισης ηχοχρωμάτων και μελωδικών μοτίβων. ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Κοντέλης Ευστράτιος
  • ΘΕΜΑΤΙΚΗ Γ΄: Ακουστική ικανότητα. ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Πέττα Χρυσάνθη, Καθηγήτρια Μουσικής στο Μουσικό Σχολείο Πατρών, Πτυχιούχος Τμήματος Ελληνικού Πολιτισμού
  • ΘΕΜΑΤΙΚΗ Δ΄: Φωνητική ικανότητα. ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Βέρρα Ελένη, Καθηγήτρια Μουσικής στο Μουσικό Γυμνάσιο Βαρθολομιού

Β.Β. Για τους καθηγητές ειδικότητας της Β/θμιας Εκπ/σης.

ΘΕΜΑ Γ΄ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Α΄με θέμα: Δειγματική διδασκαλία ? Το διαδίκτυο (YouTube) ως διδακτικό εργαλείο για την παρουσίαση των μουσικών οργάνων που αποτελούν την «Συμφωνική Ορχήστρα» στους μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίου.

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Γκολφίνος Γεώργιος, Καθηγητής Μουσικής στο Γυμνάσιο Ακράτας

ΘΕΜΑ Γ΄ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Β΄με θέμα: Βιωματικό μουσικό εργαστήρι - Παρουσίαση του «Ηλεκτρονικού-Εμπλουτισμένου Βιβλίου Μουσικής» στο διαδίκτυο.

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Γεωργιάδης Γεώργιος MΕd, Καθηγητής Μουσικής στο Πιλοτικό Γυμνάσιο Ανδραβίδας, Μουσικολόγος

ΘΕΜΑ Α΄ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Γ΄με θέμα: Δειγματική διδασκαλία ? Διδάσκοντας στη Γ΄ τάξη του Γυμνασίου το κεφάλαιο «Στις γειτονιές του ελληνικού τραγουδιού».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Σπηλιόπουλος Παναγιώτης, Καθηγητής Μουσικής στο 4ο Γυμνάσιο Αιγίου & Παπαγεωργίου Μαρία, Καθηγήτρια Μουσικής στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου

seminar1

seminar2