Γαλλοφωνία PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 28 Ιούνιος 2012 19:36

ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ  ΠΡΟΤΑΣΗ

Θα  παρουσιάσουμε μια διαθεματική εργασία στα μαθήματα των γαλλικών και της γεωγραφίας της Β΄ Γυμνασίου. Στην εργασία αυτή οι μαθητές εντόπισαν στον παγκόσμιο χάρτη τις γεωγραφικές θέσεις των γαλλόφωνων  χωρών και ταυτόχρονα, ανακάλυψαν την εξάπλωση της γαλλικής γλώσσας στον κόσμο.

Ως προς την γαλλοφωνία και την εξάπλωσή της, οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα διαδικτυακό παιχνίδι του διεθνούς οργανισμού της γαλλοφωνίας (www.francophonie.org/-Etats-et-gouvernements-.html)

και εναλλακτικά, σε παιχνίδι χωρών στα ελληνικά όπου μπόρεσαν να εξοικειωθούν με το γαλλικό λεξιλόγιο και να γνωρίσουν την Γαλλία από άλλη σκοπιά. Στην συνέχεια, σε ομάδες,  ονομάτισαν και προσδιόρισαν τις γαλλόφωνες χώρες σε λευκό χάρτη. Στο τέλος, σημείωσαν στα γαλλικά  τα  κύρια χαρακτηριστικά της κάθε χώρας.

Ως προς τον προσανατολισμό και την εξοικείωση των μαθητών να ονοματίζουν, να βρίσκουν τα σημεία του ορίζοντα και να ακολουθούν ανάλογες οδηγίες ( παράλληλα και στα γαλλικά) πραγματοποιήθηκε μια δραστηριότητα. Η δραστηριότητα έγινε στο προαύλιο του σχολείου. Χωρίστηκαν σε ομάδες. Διάβασαν τις   οδηγίες (στα γαλλικά) και με την βοήθεια μιας πυξίδας εντόπισαν το σημείο που τους είχε ζητηθεί να βρουν. Η πυξίδα και η χρήση της βοήθησε στο να εξοικειωθούν με την έννοια του χώρου.

Και στο τέλος, οι φωτογραφίες

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 04 Ιούλιος 2012 08:27