Έκθεση Τεχνολογίας PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 29 Μάιος 2017 11:13

ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Α   &   Β     ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ   ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ    2016-2017

Ένα ταξίδι στο μαγικό κόσμο της τεχνολογίας θα έχουν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν όσοι επισκεφθούν την Έκθεση Τεχνολογίας του  Γυμνασίου Ανδραβίδας. Η έκθεση στεγάζεται στην αίθουσα της βιβλιοθήκης του γυμνασίου μας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας με  υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Σφήκα Πέτρο ΠΕ 17.06, οι μαθητές της  Α΄ τάξεως του Γυμνασίου Ανδραβίδας μελέτησαν τεχνολογικά αντικείμενα  σε ατομικό επίπεδο και  κατασκεύασαν τις μακέτες τους με διάφορα υλικά.

Αντίστοιχα, οι μαθητές της  Β΄ Γυμνασίου μελέτησαν διάφορες επιχειρήσεις και εργοστάσια του πρωτογενούς και δευτερογενούς τομέα της χώρας μας και κατασκεύασαν ομαδικά τα έργα τους.

Οι μαθητές εργάστηκαν με πολλή προθυμία μία ολόκληρη χρονιά, για να δημιουργήσουν ενδιαφέρουσες κατασκευές, εμπνευσμένοι από θέματα του τεχνολογικού τομέα. Όλα τα έργα ήταν  αξιόλογα, φτιαγμένα με πολύ μεράκι και ευρηματικότητα, αφού πολλές φορές χρησιμοποίησαν  "άχρηστα" υλικά κάνοντας θαύματα.

Σας παραθέτουμε παρακάτω φωτογραφικό υλικό από τα έργα των παιδιών. Τα θέματα πολλά και άκρως ενδιαφέροντα!!! Αιολικά πάρκα, αυτοκινούμενα οχήματα, υποβρύχια, ιστιοφόρα, φάροι, παραγωγικές μονάδες, κ.α. είναι μόνο μερικά από τα θαύματα των μικρών μας φίλων.

wide2 wide1

karavi eifel tower anemomylos fridge windmill balloon

gefyra shuttle laptop microwave plane football farma tv battery factory plane2 bike

faros tanker radio