Μάθημα Λογοτεχνίας με τον Δημήτρη Σπύρου PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 28 Ιούνιος 2012 19:37

Μάθημα Λογοτεχνίας πραγματοποιήθηκε  στο Γυμνάσιο  Ανδραβίδας

με προσκεκλημένο τον Ηλείο συγγραφέα Δημήτρη Σπύρου.

table

standing

Μια ξεχωριστή εμπειρία  βίωσαν οι μαθητές  από τη Β΄ και Γ΄ τάξη   παρουσιάζοντας  το νέο βιβλίο του συγγραφέα  Δημήτρη Σπύρου : « Η μουσική που σταμάτησε το πετροπόλεμο», σε εκδήλωση που έλαβε χώρα στη βιβλιοθήκη του σχολείου στις 06/12/2011.

Οι μαθητές  έχοντας ήδη  μελετήσει  το βιβλίο  υποδέχθηκαν το συγγραφέα ενθουσιασμένοι και στη συνέχεια  συζήτησαν μαζί του  σε στρογγυλό τραπέζι, με την παρουσία και των καθηγητών τους, για τη στάση και  το ρόλο των ηρώων  του βιβλίου θέτοντας ερωτήματα   και σχολιάζοντας τα στοιχεία   που τους εντυπωσίασαν.

Επεσήμαναν την απλή και κατανοητή γλώσσα γραφής του  και τη  διείσδυση σε βάθος  στην κουλτούρα της εποχής αναφοράς   καθώς και την  ανάδειξη  των  πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών συνθηκών που προσδιόρισαν  τη δράση, το ρόλο  και την εξέλιξη των ηρώων. Σχολίασαν ιδιαιτέρως την πολύπλευρη θεώρηση των γεγονότων της αφήγησης ως  στοιχείο που προσθέτει γνώσεις και προβληματισμό στον αναγνώστη.  Ενδιαφέρον και συγκίνηση προκάλεσε επίσης  η παρουσίαση του βιβλίου από τους μαθητές  με εικαστικό και μουσικό τρόπο. Πρέπει να σημειώσουμε ότι αυτή η εμπειρία συνετέλεσε στο να διδαχθεί και να  μελετηθεί εκτενέστερα το εν λόγω  βιβλίο από τη Γ΄ Γυμνασίου στο επόμενο τρίμηνο, στο πλαίσιο της δυνατότητας επιλογής θέματος και τρόπου προσέγγισης που μας παρείχε το νέο Πρόγραμμα Σπουδών που εφαρμόσαμε  πιλοτικά στο σχολείο μας κατά το διδακτικό έτος 2011-2012.  Η μελέτη ενός  λογοτεχνικού βιβλίου στο σύνολό του και όχι αποσπασματικά καλλιεργεί την αγάπη  για τη λογοτεχνία και τη φιλαναγνωσία στοιχεία που αποτελούν ζητούμενους μαθησιακούς στόχους.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 30 Ιούνιος 2012 20:25