Etwinning 2014-15 PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 24 Ιούνιος 2015 17:44

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά (2014-2015) και μετά από μια μικρή εμπειρία από ένα πρόγραμμα etwinning που «έτρεξε» την προηγούμενη χρονιά με το Β1 οι καθηγητές Καρουσιώτης Γεώργιος ΠΕ20 (Πληροφορικής) και Φραγκαναστάση Λαμπρινή ΠΕ06 (Αγγλικής Γλώσσας) αποφάσισαν να οργανώσουν ένα πρόγραμμα με τα παιδιά της Α? τάξης έτσι ώστε να επικοινωνήσουν και να γνωρίσουν παιδιά από σχολεία άλλων χωρών.

Αρχικά ζητήθηκε από τους μαθητές να δηλώσουν ενδιαφέρον με την έγκριση των γονέων και ξεκίνησε η αναζήτηση συνεργατών από άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Μετά από συμμετοχή σε σεμινάρια και επιμορφώσεις των καθηγητών γεννήθηκε η ιδέα ενός ψηφιακού περιοδικού το οποίο θα δημιουργούσαν οι μαθητές με ανταλλαγή πληροφοριών έτσι ώστε τα άρθρα που θα προκύπταν να μην είναι μια απλή παρουσίαση της χώρας τους αλλά μια προβολή της εικόνας των άλλων χωρών, που αποκόμισαν από την επικοινωνία τους. Οι μαθητές ήταν ταυτόχρονα ερευνητές, αρθρογράφοι και συνεντευξιαζόμενοι. Το υλικό και τα άρθρα γράφτηκαν από τους ίδιους με καθοδήγηση από τους συντονιστές εκπαιδευτικούς.

Η ιδέα αναρτήθηκε σε χώρο συζητήσεων στην πλατφόρμα του etwinning και υπήρξε σχεδόν άμεσα ενδιαφέρον από ένα σχολείο από την Ιταλία και συγκεκριμένα από την πόλη Palazzo San Gervasio με το οποίο έγινε και η έναρξη του προγράμματος. Ακολούθησε ένα σχολείο της Τσεχίας από την πόλη Kromeriz. Υπήρξαν δυσκολίες στην επικοινωνία και στον συντονισμό της όλης διαδικασίας λόγω διαφορετικών περιόδων λειτουργίας των σχολείων και εκδρομών που συνέπεσαν. Παρ? όλα αυτά όπως θα δείτε η δουλειά που έγινε ήταν αρκετά καλή, χωρίς διορθώσεις από την πλευρά των καθηγητών. Το μόνο μέρος  της όλης διαδικασίας που δεν ενεπλάκησαν οι μαθητές είναι η ψηφιοποίηση του τεύχους.

Τα πρώτα δύο τεύχη για τα δίμηνα Νοέμβριος ? Δεκέμβριος και Ιανουάριος-Φεβρουάριος έχουν ήδη αναρτηθεί.

1o τεύχος

2ο τεύχος

Αναρτήθηκε και το τελευταίο τεύχος για τη φετινή σχολική χρονιά και μπορείτε να το βρείτε στο 3o τεύχος.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 04 Αύγουστος 2015 23:00