Μάθημα ποίησης στο Γυμνάσιο Ανδραβίδας με τον Ηλείο ποιητή Διονύση Λιαλιάρη PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 08 Μάρτιος 2017 08:16

Σε  ένα μάθημα Λογοτεχνίας διαφορετικό από το συνηθισμένο είχαν την  ευκαιρία να συμμετάσχουν οι μαθητές της Α΄ Τάξης του Γυμνασίου Ανδραβίδας την περασμένη Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017.

Λιαλιάρης

Στα πλαίσια διδακτικού σεναρίου με τίτλο «Ποίηση και ποιητής» υποδέχθηκαν στο σχολείο τους το διακεκριμένο Ηλείο ποιητή κ. Λιαλιάρη Διονύση. Οι μαθητές παρουσίασαν επιλεγμένα ποιήματα από τις ποιητικές συλλογές του κ Λιαλιάρη που έχουν εκδοθεί  και στίχους τραγουδιών του που έχουν μελοποιηθεί και συμπεριληφθεί σε αρκετές δισκογραφικές δουλειές σημαντικών συνθετών και ερμηνευτών. Έθεσαν επίσης ερωτήσεις τόσο σχετικά με τον ίδιο τον ποιητή όσο και με την τέχνη της ποίησης γενικότερα. Την  λογοτεχνική εκδήλωση    συνδιοργάνωσαν η διευθύντρια του Γυμνασίου Ανδραβίδας κ Σπυροπούλου Παναγιώτα και οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα, κ   Βράκας Νίκος  και   κ Λαμπρόπουλος Διονύσης.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 08 Μάρτιος 2017 10:03